همۀ ما مسئول هستیم! / «اجرای قانون» و «کار فرهنگی» دو بال پیاده‌سازی حجاب در جامعه اسلامی است.

اقدامات اجرایی در زمینه عفاف و حجاب مطالبۀ عمومی جامعۀ ماست.

با توجه به مسائل جاری درباره قانون عفاف و حجاب و بی‌حجابی‌ها و قانون‌شکنی‌های به‌وجود آمده در کشور، آیت‌الله محمود رجبی در بیانیه‌ای به تحلیل اوضاع جامعه و بیان وظایف اقشار مختلف در راستای پیاده‌سازی حجاب در جامعه پرداختند.

1

با توجه به مسائل جاری درباره قانون عفاف و حجاب و بی‌حجابی‌ها و قانون‌شکنی‌های به‌وجود آمده در کشور؛ آیت‌الله محمود رجبی در بیانیه‌ای به تحلیل اوضاع جامعه و بیان وظایف اقشار مختلف در راستای پیاده‌سازی حجاب در جامعه پرداختند. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جایگاه و منزلتی که اسلام برای زن ترسیم کرده است، فراتر، متعالی‌تر، واقع‌گراتر و ایده‌آل‌تر از هر مکتبی است. ازجهت آرمان‌ها، ایده‌آل‌ها، رشد و تعالی هیچ محدودیتی برای تعالی و رشد علمی، معنوی و فرهنگی و دستیابی به قله‌های کمال برای او وجود ندارد. زن در فرهنگ اسلامی می‌تواند به بالاترین درجه و مرتبه کمال برسد؛ چنانکه درصدر اسلام حضرت صدیقه کبری (علیهاالسلام) به مقامی رسید که اشرف مخلوقات عالم پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) دست او را می‌بوسد، تمام قد برایش می‌ایستد، خداوند به او بر فرشتگان خود مباهات می‌کند. به لحاظ واقع‌گرایی، منزلت و جایگاه زن، متناسب و منطبق با سرشت و فطرت و ویژگی‌های ممتاز اوست. از جهت فعالیت‌های اجتماعی با رعایت موازین شرعی می‌تواند بالاترین نقش‌ها را ایفا کند. از منظر نقش‌آفرینی در جامعه و آینده‌سازی مهمترین نقش را در تربیت نسل کنونی و آینده دارد. او نردبان ترقی انسان‌ها است و به تعبیر امام راحل (قدس سره) از دامن زن مرد به معراج می‌رود. اسلام برای فراهم‌سازی زمینه‌های لازم برای صعود زن به این قله‌های کمال و تامین سعادت دنیوی و اخروی مردان و زنان و با توجه به مشترکات و تمایزات زن و مرد احکام مشترک و مختصی را برای آنان تشریع کرده است. از جمله این احکام حکم حجاب است که در بخشی مشترک میان زنان و مردان و در بخشی ویژه زنان است. در نظام جمهوری اسلامی که طبق قانون اساسی باید بر اساس فرهنگ و آموزه‌های اسلامی اداره شود، این حکم الهی به عنوان یک قانون نیز در مراجع مربوط به تصویب رسیده است.
دشمنان ملت شریف ما که دشمنان اسلام و نظام جمهوری اسلامی هستند در بخشی از جنگ ترکیبی خود توطئه‌ای را در جهت مقابله با حجاب اسلامی و قانونی طراحی و در فتنۀ اخیر اجرا کرد و در این زمینه به شبهه و تردید افکنی در آن اقدام نمود. متاسفانه در داخل هم عده‌ای آگاهانه و ناخودآگاه همسو با دشمنان در زمین دشمن بازی کردند. در این راستا و در جهت وظیفه قشرهای مختلف جامعه، توجه ملت عزیز و شریف ایران اسلامی را به نکات زیر جلب می‌کنم:

 1. حجاب یک حکم مسلم شرعی و یک قانون مصوب قطعی است و سودمندی و مطلوبیت آن برخاسته از فطرت انسانی، دارای پشتوانۀ عقلی و منطقی، مطابق با موازین شرعی و مورد تأیید تحقیقات تجربی است. همه این منابع معرفتی بر سودمندی حجاب و زیان‌باری بی‌حجابی و بدحجابی گواهی می‌دهند. حجاب نشانه وقار، شخصیت، متانت و تشخص زن و عامل حیا، عفاف، امنیت روانی و جسمی، طهارت و پاکی زنان و مردان و نوعی گرامیداشت کرامت انسانی است. چنانکه حجاب برتر یعنی چادر نشان ملی مردم ایران اسلامی است.
 2. تشریع حجاب یکی از احکام برجسته و مترقی اسلام و لطفی از سوی خداوند متعال به جامعه انسانی است که از طریق معارف وحیانی بویژه قرآن کریم و روایات حضرات معصومین (علیهم السلام) به ما ارزانی داشته شده است. ما باید قدردان و شکرگزار این لطف الهی باشیم.
 3. رعایت حجاب بر حسب شواهد عینی، تجربی و تاریخی، نه تنها مانع هیچ‌گونه پیشرفت و تعالی زن نبوده و نیست، بلکه خود عاملی برای پیشرفت در همه زمینه‌هاست. بهترین گواه این حقیقت رشد، شکوفایی، پیشرفت و تعالی شگفت‌انگیزِ زن مسلمان در طول دوران پس از انقلاب و در گام اول انقلاب اسلامی است. پیشرفتی که طبق معیارها و گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی بی‌نظیر یا کم‌نظیر و مدال افتخاری برای نظام اسلامی و زنان مسلمان ایران اسلامی است و بر تارک این مرز و بوم می‌درخشد.
 4. مقابله با حجاب و ترویج نظری و عملی بی‌حجابی و مطرح کردن کلیدواژۀ «حجاب اجباری» بدون شک از سوی دشمنان ملت و نظام ما طراحی شده و از خارج مرزها هدایت می‌شود. این امر، مسأله حجاب در جامعه ما را حتی از یک حکم شرعی مسلم و یک قانون قطعی مصوب فراتر برده و به یک مسأله امنیتی و ضد هویت ملی طراحی شده از سوی دشمنان ملت تبدیل کرده است. البته این امر سابقه در تلاش‌های دشمنان در قبل انقلاب و بی‌حجابی دیکتاتورمآبانه و اجباری رضاخانِ دست‌نشانده و مزدور انگلیس خبیث دارد.
 5. جایگاه و منزلتی که اسلام برای زن ترسیم کرده است، فراتر، متعالی‌تر، واقع‌گراتر و ایده‌آل‌تر از هر مکتبی است. ازجهت آرمان‌ها، ایده‌آل‌ها، رشد و تعالی هیچ محدودیتی برای رشد علمی، معنوی و فرهنگی و دستیابی به قله‌های کمال برای او وجود ندارد. می‌تواند و چنین شده است که به مقامی برسد که اشرف مخلوقات عالم پیامبر گرامی اسلام (صلی‌ الله علیه و آله و سلم) دست او را ببوسد و تمام قد برایش بایستد و خداوند به او بر فرشتگان خود مباهات کند. به لحاظ واقع‌گرایی منزلت و جایگاهی متناسب و منطبق با سرشت و فطرت و ویژگی‌های ممتاز اوست. ‌از جهت فعالیت‌های اجتماعی با رعایت موازین شرعی می‌تواند بالاترین نقش‌ها را ایفا کند، از منظر نقش‌آفرینی در جامعه و آینده‌سازی مهمترین نقش را در تربیت نسل کنونی و آینده دارد. او نردبان ترقی انسان‌ها است و به تعبیر امام راحل (قدس سره) از دامن زن، مرد به معراج می‌رود.
 6. عدۀ معدودی که در اغتشاشات اخیر و پس از آن به دروغ و به بهانه دفاع از حقوق زنان دست به اغتشاشگری و کشف حجاب زدند و برخی چهره‌های هنری، ورزشی و شبه‌روشنفکر که با سخن یا قلم یا قدم خود، همسو با آنان ابراز وجود کردند؛ نه تنها نمایندگی از جامعۀ زنان شریف و بصیر و با شخصیت ملت ما را ندارند، بلکه تجلی پلیدی و پلشتی‌های جایگاه منحط زن در مکتب‌های غربی و نظام‌های خبیث ضد زنان استکبار جهانی و صهیونیزم بین‌الملل و همپالکی‌های آنان است. بحمدالله خداوند هویت عاریه‌ای این جماعت بی‌هویت را که علیه حجاب دست به فتنه‌انگیزی زدند، برملا ساخت و همه ملت دیدند که آنها به هیچ‌یک از ارزش‌های انسانی و اخلاقی و ملی پای‌بند نبودند و حتی به همان شعار دروغین خود هم ملتزم نبودند. زن مسلمانی که می‌خواست با حجاب باشد و جوان عزیزی که می‌خواست عفیفانه زندگی کند را تا سرحد شهادت و به صورت وحشیانه و داعش‌منشی مقابله کردند. بحمدالله جامعه بصیر و فهیم ما هم در مقابل آنها ایستاد و مشت محکمی بر دهان آنها زد و بساطشان را جمع کرد و عناصر پشت صحنه داخلی و خارجی آن را هم مأیوس ساخت. زمستان رفت و سیاهی به روی ذغال‌گونه آنها باقی ماند.
 7. متاسفانه برخی افراد ناآگاه، کج‌اندیش دچار خبط شده و همسو با دشمنان و در راستای خواست آن قدم و قلم می‌زنند. اینان در اثر ضعف در فهم روش‌مند تعالیم دینی و خلط ابعاد فردی و اجتماعی مسألۀ حجاب دچار گمراهی شده و به اضلال دیگران دامن می‌زنند. اینکه شخصی در درون خانه و در زندگی فردی و شخصی خود احیاناً حجاب خود را دربرابر نامحرمان رعایت نکند بُعد فردی مسأله حجاب است و هیچ نهاد یا فردی با آن مقابله قانونی نمی‌کند؛ ولی کسی که در جامعه و در ملأ عام اقدام به هنجارشکنی و نقض حکم الهی و قانون مصوب نظام اسلامی کند وارد بُعد اجتماعی مسأله حجاب شده است. در اینجا، هم وظیفه قوای مختلف نظام و نهادهای مسئول نظام است که طبق قانون با او برخورد کند و هم وظیفه آحاد مردم است که تذکر لسانی دهند. این اقدام مقتضای فهم درست تعالیم مترقی اسلام و نظام‌مندی و قانون‌مندی مسئولان، مردم و امت اسلامی ماست.
 8. وجود برخی مشکلات معیشتی، تورم و برخی دیگر از نواقص اقتصادی که باید به رفع آنها اهتمام داشت و ما هم از مسئولان خواسته و می‌خواهیم که به جد درصدد حل آنها باشند، نباید بهانه‌ای شود که کسانی به جای دفاع از حکم شرعی و قانون حجاب و دفاع از کرامت و شرافت زنان ایران و بانوان مسلمان، آدرس‌های غلط بدهند و هرگونه دفاع از مسأله حجاب را به حاشیه برانند و آگاهانه یا ناخودآگاه آب به آسیاب دشمن بریزند و نقشه دشمن را با نیت پاک یا ناپاک پیاده کنند.
 9. در مقابله با بی‌حجابی و توطئۀ دشمنان نظام اسلامی و ملت شریف و بزرگ ایران، بویژه زنان و همچنین نهادینه‌سازی، فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی حجاب، عفاف و حجاب برتر، همۀ ما مسوول هستیم. آحاد مردم و زنان فرهیختۀ ایران اسلامی، همۀ مسئولان اجرایی، تقنینی و قضایی درقوای سه‌گانه و همۀ متولیان فرهنگی دولتی و نهادهای انقلابی، شخصیت‌های علمی و فرهنگیِ حوزوی و دانشگاهی مسئولند و باید با تمام توان به میدان بیایند و وظیفه خود را انجام دهند. رؤسای محترم قوای سه‌گانه که خود موظف، معتقد و مصمم به پیاده کردن احکام اسلامی و قوانین جمهوری اسلامی و از جمله این حکم مسلم شرعی و قانون مصوب قطعی هستند؛ اولا با سرعت همراه با حکمت و درایت، تأخیر صورت گرفته در اجرای این قانون مهم که خار چشم دشمنان اسلام و ملت ماست را در همه عرصه‌های اجتماعی بویژه در قلمرو سازمانی خویش جبران نمایند. ثانیاً اقدامات لازم برای فرهنگ‌سازی، گفتمان‌سازی و نهادینه‌سازی و پیاده‌سازی حجاب اسلامی بویژه حجاب برتر را انجام دهند. ثالثاً با معدود قانون‌شکنان و متجاهران به بی‌حجابی، اهانت‌کنندگان به حجاب و بانوان باحجاب، ترویج‌کنندگان بی‌حجابی و بدحجابی که آگاهانه و احیانا برنامه‌ریزی شده اقدام به این امور می‌کنند برخورد قانونی داشته باشند و جلوی جولان دادن این عده معدود را بگیرند.
 10. «اجرای قانون حجاب و مقابله با متجاهران به بی‌حجابی» و نیز «کار اقناعی و فرهنگی، فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی» دو بال پیاده‌سازی حجاب در جامعه اسلامی ماست. نباید به بهانه کار فرهنگی از اجرای قانون حجاب و مقابله با هنجارشکنان دست برداشت چنانکه نباید با اهتمام به اجرای قانون حجاب از فعالیت‌های تبیینی، فرهنگی و اقناعی و گفتمان‌سازی غافل شد. باید در این دو زمینه همزمان اقدام شود. البته رعایت ضوابط قانونی و موازین شرعی در هر دو زمینه ضرورت دارد ولی از تبلیغات بی‌اساس و جوسازی‌های دشمنان نهراسید و در اجرای قانون و حکم الهی با صلابت و شجاعت همراه با حکمت و درایت اقدام کرد و از هیچ اقدام مثبتی فروگذار نکرد. زیرا این مطالبه جدی همه اقشار جامعه بویژه بانوان ماست.
 11. رؤسای دانشگاه‌ها و نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه‌ها با همکاری و همدلی و همنوایی باید دو وظیفه مهم اجرای قانون و فرهنگ‌سازی را در فضای دانشگاه‌ها عملی سازند و دانشجویان عزیز ما را که به انقلاب و اسلام عزیز و کشورشان علاقه‌مندند پشتیبانی فکری و عملی نمایند و با اندک افراد هنجارشکن و قانون‌گریز طبق ضوابط قانونی و مقررات دانشگاه‌ها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برخورد قانونی و لازم را داشته باشند و همراه با آن با برگزاری نشست‌های علمی، گفتگوهای صمیمانه و تبیین‌های عقلی، تجربی و دینی حجاب برتر، اقناع و فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی را در میان دانشجویان عزیز عملیاتی سازند.
 12. هرچند طبق اظهارات مسئولان، بحمدالله همدلی و همنوایی نسبتاً خوبی در شیوه‌های اجرایی برخورد با بی‌حجابی پدید آمده است و خبر از وعده‌های خوب داده می‌شود ولی باید کم‌کاری‌های نهادهای متولی این امر که موجب تأخیر در اجرای این قانون مسلم شرعی و مدنی صورت گرفته، با عزم راسخ و اقدامات مناسب جبران شود. درعین حال از تلاش‌های رئیس محترم کمیسیون فرهنگی مجلس و جمعی از همکاران‌شان و نیز دیگر عزیزانی که در سایر قوا در عملیاتی‌سازی این امر مهم تلاش کرده‌ و می‌کنند سپاسگزاری می‌شود.
 13. چنانکه اشاره شد اقدامات اجرایی، مطالبه عمومی جامعه ماست. این مطالبه‌گری آحاد جامعه و نهادهای فرهنگی، دینی و ملی تا حصول نتیجه در چارچوب قوانین و با پرهیز از حرکاتی که موجب سوء استفاده دشمنان گردد ضرورت دارد. امر به معروف زبانی نسبت به کسانی که حجاب قانونی را رعایت نمی‌کنند و امر به معروف و مطالبه‌گری از مسئولان، وظیفه هر انسان فرهیخته بویژه هر فرد مسلمان و بالأخص بانوان شریف جامعه ماست. نهادهای فرهنگی و دینی مانند حوزه علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی در این زمینه بویژه فرهنگ‌سازی و ایجاد تشکل‌های مردم‌نهاد وظیفه سنگینی به‌عهده دارند و باید با تمام ظرفیت خود به صورت جدی و سریع وارد صحنه شوند.

محمود رجبی

1402/2/12

نمایش نظرات (1)