چگونه می‌توان در جامعه ترویج «ایمان و امید» کرد؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تبیین جایگاه و نقش نخبگان در عرصه سیاسی کشور، به این پرسش پاسخ داد که چگونه و با چه فرآیندی می‌توان در جامعه ترویج «ایمان و امید» کرد.

0

گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا- ماجرای عزل آیت‌الله منتظری از رهبری آینده‌ی جمهوری اسلامی توسط امام خمینی رحمه‌الله و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام اسلامی از جمله مسائل مهم و حساس تاریخ انقلاب اسلامی است.

۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ یکی از خاص‌ترین روزها در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، روزی که با رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، تلخ‌ترین اتفاق رقم خورد و در مقابل با تصمیم مجلس خبرگان رهبری، خلف صالح «حضرت روح الله» انتخاب شد، تا این ماه برای همیشه در تاریخ کشورمان ماندگار شود.

اکنون که ۳۴ سال از تصمیم و انتخاب مجلس خبرگان رهبری می گذرد به سراغ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفتیم و درباره شرایطی که منجر به تعیین رهبر انقلاب درآن مقطع شد سوال کردیم.

پرسش ما فقط محدود به سال ۱۳۶۸ نشد بلکه گذری هم به فرمایشات اخیر معظم له در سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) زدیم.

ایشان خطاب به مردم، جوانان، نخبگان، هسته‌های انقلابی و مجموعه‌های سیاسی گفتند: «هر کسی که دوستدار ایران و منافع ملی و بهبود اوضاع اقتصادی، و به دنبال اصلاح مشکلات رنج‌آور اقتصادی و معیشتی، و در پی جایگاه با عزت ایران در نظم جهانی پیشِ رو است، باید برای ترویج و زنده ماندن ایمان و امید در کشور تلاش کند.»

اکنون این پرسش مطرح می‌شود که وظیفه نخبگان و خواص جهت ترویج«ایمان و امید» در جامعه چیست؟

او که پس از درگذشت علامه مصباح یزدی، ریاست موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را برعهده گرفت می گوید: اولین قدم این است که در برابر تهاجمات فرهنگی و فکری دشمنان نهایت تلاش را برای پاسخگویی و مقابله با این تهاجمات که امید و ایمان مردم را نشانه گرفته‌اند، داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نخبگان ما وظیفه دارند که تهاجمات و شبهات دشمنان را رصد کنند و با بیان مستحکم، این شبهات را پاسخ دهند،تاکید دارد که این جنگ فکری و شناختی را برای جوانان ما و نسل کنونی و آینده ما تبیین کنند که هم متوجه شوند این توطئه دشمن است و هم پاسخ آن را دریافت کنند.

چگونه می‌توان در جامعه ترویج«ایمان و امید» کرد؟

متن کامل گفتگو با آیت الله محمود رجبی بدین شرح است:

حضرت امام رحمه‌الله چه ویژگی‌هایی را در آیت‌الله خامنه‌ای سراغ داشتند که ایشان را مورد تأیید قرار دادند و تأکید کردند که ایشان برای رهبری آینده مناسب هستند؟

امام رضوان الله تعالی علیه درباره ایشان فرمودند: آیت‌الله خامنه‌ای مانند خورشیدی هستند که می‌درخشند؛ یعنی کمالات ایشان به قدری در اوج بود که مانند خورشید می‌درخشید.  ایشان به لحاظ علمی یک شخصیت بسیار برجسته است که در حوزه علمیه قم و مشهد، از اساتید برجسته و کارآمد فیض بردند.

حضرت امام، عظمت علمی ایشان را از نزدیک می‌شناختند، مقام معظم رهبری سال‌ها در حمایت از امام سخنرانی می‌کردند و همین طور بحث‌های علمی در جمع نخبگان و شخصیت‌های علمی آن دوران داشتند.  ثانیا: توان مدیریتی در ایشان وجود داشت و مسئولیت‌های بزرگی از جمله ریاست جمهوری را عهده دار بودند و در این دورران هم خوش درخشیدند؛ روحیه انقلابی آیت‌الله خامنه‌ای از قبل انقلاب و بعد از آن نیز نکته دیگری است که باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد، در جبهه‌های دفاع مقدس و در خط مقدم جبهه حضور داشتند.

امام خمینی (ره) پشتکار و شجاعت ایشان را در عرصه‌های مختلف آزموده بودند و می‌دانستند آیت‌الله خامنه‌ای شخصیتی هستند که در برابر دشمنان با کمال شجاعت ظاهر می‌شوند و کرامت نفسانی، عزت و اقتدار اسلامی را در وجود ایشان متجلی می‌دیدند.

از نظر معنویت و اخلاق هم شخصیت برجسته‌ و معنوی هستند. ایشان از دوران نوجوانی دارای فضایل اخلاقی و روحی با معنویت بودند؛ بنابراین در این عرصه هم بسیار خوش می‌درخشیدند. حضرت امام (ره) همه این‌ها را می‌دانستند که این شخصیت بزرگ، دارای چنین ویژگی‌های برجسته‌ای است.

امام خمینی (ره) پشتکار و شجاعت ایشان را در عرصه‌های مختلف آزموده بودند و می‌دانستند آیت‌الله خامنه‌ای شخصیتی هستند که در برابر دشمنان با کمال شجاعت و اقتدار ظاهر می‌شوند و کرامت نفسانی، عزت و اقتدار اسلامی را در وجود ایشان متجلی می‌دیدند.

همچنین به لحاظ اندیشه‌های ناب اسلام، اعتمادی که امام به مردم داشتند و جایگاهی که برای مردم قائل بودند و در عین حال حساسیت نسبت به ارزش‌ها و آرمان‌های اسلامی را در مقام معظم رهبری مشاهده کرده بودند.  امام خمینی (ره) پشتکار و شجاعت ایشان را در عرصه‌های مختلف آزموده بودند و می‌دانستند آیت‌الله خامنه‌ای شخصیتی هستند که در برابر دشمنان با کمال شجاعت ظاهر می‌شوند و عزت و اقتدار اسلامی را در وجود ایشان متجلی می‌دیدند.

حضرت امام (ره) همچنین سعه صدر که یکی از شرایط رهبری و مدیریت جامعه است را در ایشان یافته بودند، بالاخره ایشان دارای فکر نوآور و خلاق و همچنین فردی بودند-آنچه را که به دیگران توصیه می‌کردند- خود آمر به آن بودند.  به هر حال خدا را شکر می‌گوییم که چنین شخصیتی را خدا نصیب ملت کرد و خداوند چنین نعمت بزرگی را پس از رحلت امام، به جامعه‌ی ما ارزانی داشت.

ما باید به روح امام عزیز هم درود بفرستیم که به خوبی تشخیص دادند که خَلَف صالح خودشان چه کسی می‌تواند باشد و زمینه‌های مقبول مردم به سوی ایشان و تصریح اینکه ایشان شایسته رهبری هستند در بیانات خودشان هم مطرح شده بود.

حضرت امام (ره)، ملت، نخبگان و خبرگان مجلس را به این شخصیت بزرگ متوجه ساختند و الحمدالله خداوند هم دست عنایت خود را بر سر ملت ما گذاشت و این رهبر عظیم الشأن را نصیب امت ما فرمود.

انتخاب حضرت آقا برای رهبری چه تحولی را در آن مقطع و شرایط به وجود آورد؟ 

خبرگان در زمان حیات امام به این فکر بودند که اگر خدای ناکرده، حضرت امام از دنیا رَوَند، واقعاً چه کسی شایسته است در مسند رهبری جامعه بنشیند. در آن شرایط حساس که دشمنان همواره دندان‌های خود را تیز کرده بودند که پس از امام، بالاترین ضربه را به نظام بزنند، در آن دوران چه کسی می‌تواند مانند امام در برابر دشمنان بایستند و با مدیریت و تدبیر خود جامعه ما را از طوفان‌هایی که پس از امام رخ می‌دهد بگذراند و تهدید‌ها را تبدیل به فرصت کنند.

واقعاً فکر کسی نمی‌رسید که چه کسی شایسته رهبری است. پس از امام، هم دوستان انقلابی و هم دشمنان انقلاب، این را مشاهده کردند که الحمدلله با مدیریت و رهبری ایشان (آیت الله خامنه‌ای) توطئه‌های دشمنان ما خنثی شد.

از زمان حیات حضرت امام، دشمنان مدام با سخنان خود اشاره می‌کردند که پس از امام، این انقلاب نمی‌تواند دوام پیدا کند و به فروپاشی خواهد انجامید و پس از امام، مسئولان ما برای تصاحب این مسند به رقابت خواهند پرداخت.  اما دیدیم زمانی که مقام معظم رهبری را برای رهبری پیشنهاد دادند، خود ایشان مخالفت کردند. یعنی آنقدر تواضع، فروتنی و بی هوا بودن در ایشان وجود داشت که وقتی بالاترین مَسند جامعه را به ایشان پیشنهاد کردند، مخالفت کرد.

این یکی از ویژگی‌های برجسته ایشان است، اما به هر حال دشمنان ما همه متحد بودند و دنیا مقابل ما بود و همواره برای آنکه به این نظام ضربه بزنند، توطئه پس از توطئه داشتند، اما رهبری عزیزمان توطئه‌ها را پیش‌بینی کرد و حتی قبل از اینکه رخ دهد آن‌ها را با فراست و تیزبینی خود شناخت و راه عبور از آن را به ملت ما نشان داد و خود در مقام رهبری با عزت و اقتدار در برابر دشمنان ایستاد و در برابر مزدوران داخلی آن‌ها بهترین تدابیر را اتخاذ کردند.

یکی ازتوطئه هاي دشمنان ايجاد تفرقه بين اقشاروگرایش ها وملیت ها وفرقه های مردم ماونیزامت اسلامی بود. ایشان (حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) برای وحدت امت اسلامی و جامعه ما بهترین راه حل‌ها را ارائه داد، همه این‌ها موجب شد که به رغم اینکه همه دشمنان، برای نابودی نظام و آسیب زدن به ملت ما طراحی و توطئه کردند، الحمدلله با رهبری رهبر عزیزمان این توطئه‌ها خنثی و تهدید‌ها تبدیل به فرصت شد و نه تنها آسیب چندانی که انقلاب را به خطر اندازد، ندیدیم، بلکه بالعکس، با رهنمود‌ها و راهنمایی‌های ایشان در عرصه‌های مختلف، قدم‌های بزرگی به سوی پیشرفت برداشته شد.

چگونه می‌توان در جامعه ترویج«ایمان و امید» کرد؟

*درباره پیشرفت هایی که صورت گرفت مصداقی تر صحبت می کنید! شخص رهبر انقلاب هم چندین بار به این پیشرفت ها اشاره کرده بودند، نمونه آخر آن روز گذشته در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) بود

ما دیدیم جامعه‌ای که در زمان شاه از نظر علمی، صنعت، تکنولوژی، هوافضا، انرژی هسته‌ای، نانو و … در رده‌های پایین وحتی زیرصفر قرار داشت، اکنون به رده‌های اول رسیده است. دشمنان ما باورشان نمی‌شد که این ملت بتواند آنقدر پیشرفت کند، از این رو مدام پیشرفت‌های ما را انکار یا اعلام می‌کردند که این‌ها را از دیگران گرفتند، اما پس از مدتی دیدند که این همان ملتی است که با رهبری مقام معظم رهبری، با پشتیبانی ملت از رهبر و همراهی و همسویی با ایشان، خودشان توانسته‌اند به این پیشرفت‌های شگرف و اعجازآمیز برسند.

نقش مقام معظم رهبری در این انقلاب آنقدر برجسته و سرنوشت‌ساز است که می‌توانیم بگوییم که اگر چنین رهبری وجود نداشت، انقلاب ما هم اکنون در این شرایط برجسته و با اقتدار نبود و چه بسا به فروپاشی می‌انجامید

بنابراین نقش مقام معظم رهبری در این انقلاب آنقدر برجسته و سرنوشت‌ساز است که می‌توانیم بگوییم که اگر چنین رهبری وجود نداشت، انقلاب ما هم اکنون در این شرایط برجسته و با اقتدار نبود و چه بسا به فروپاشی می‌انجامید. حتی دشمنان ما این موضوع را اعتراف کردند، در یکی از مصاحبه‌ها و مناظره‌های تلویزیونی خارجی که برخی از دشمنان ما راجع به رهبری این نظام سخن می‌گفتند، یکی از آن‌ها گفت: رهبر و پدید آورنده این انقلاب، حضرت آیت الله خمینی چنین گفته است، طرف دیگرمناظره گفت: رهبر انقلاب، آیت الله خامنه‌ای است که با تدابیر خود نه تنها ملت ایران را هدایت می‌کند، بلکه دارد جهان را مدیریت می‌کند.

این نقش استثنایی مقام معظم رهبری درتجلیل هایی که سیاستمدادان و متفکران ملت های جهان بویژه جهان اسلام از ایشان کرده‌اند نمایان است. یکی از روسای جمهور یکی از کشور‌های بزرگ گفته بودند که هر زمان آیت الله خامنه‌ای سخنرانی می‌کند، هر برنامه‌ای داریم کنار می‌گذاریم و به سخنان ایشان توجه می‌کنیم، چون سخنان ایشان، سخنانی حق، دلسوزانه و به نفع ملت‌ها است و ما از سخنان ایشان درس می‌گیریم.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز گذشته خود در حرم امام خمینی (ره) فرموده بودند: هرکس می‌خواهد مشکلات کشور و مسائل معیشتی را برطرف کند و به دنبال تقویت جایگاه ایران در نظم جدید جهانی است باید برای ترویج «امید و ایمان» تلاش کند، برای ترویج امید و ایمان باید چه کرد؟ و وظیفه نخبگان سیاسی و مسئولان چیست؟

اولین قدم همان راهکاری است که ازچندسال پیش تاکنون برآن تاکید دارند یعنی «جهادتبیین» باید در برابر تهاجمات فرهنگی و فکری دشمنان نهایت تلاش را برای پاسخگویی و مقابله با این تهاجمات که امید و ایمان مردم را نشانه گرفته‌اند، داشته باشیم. نخبگان ما وظیفه دارند که تهاجمات و شبهات دشمنان را رصد کنند و با بیان متقن ومستحکم، این شبهات را پاسخ دهند، این جنگ فکری و شناختی را برای جوانان ما و نسل کنونی و آینده ما تبیین کنند که هم متوجه شوند این توطئه دشمن است و هم پاسخ آن را دریافت کنند.

نخبگان ما وظیفه دارند که تهاجمات و شبهات دشمنان را رصد کنند و با بیان متقن ومستحکم، این شبهات را پاسخ دهند

در تبیین اسلام ناب محمدی و فرهنگ ملی ما تلاش خود را داشته باشند و برتری فرهنگ غنی اسلام را بر فرهنگ غربی به خوبی نشان دهند تا جوانان ما به فرهنگ غنی خود افتخار کنند و تحت تاثیر فرهنگ باطل و خرافی غرب قرار نگیرند تا ایمان‌ها تقویت شود. طبعاً در بُعد انگیزشی، نخبگان و رسانه‌های ما باید تلاش کنند تا انگیزه‌های متعالی را در نسل جوانان ما تقویت کنند تا این نسل با فکر، انگیزه، اعتقاد و ایمان بتوانند در مسیر صحیح اسلام قدم بردارند و در برابر فرهنگ غربی دچار خودباختگی نشوند.

از سوی دیگر با بیان دستاورد‌های عظیم انقلاب و موفقیت‌هایی که الحمدالله در این دولت حاصل شده است و ما شاهد هستیم که در روابط خارجی، همه ملت‌ها توجه خود را به نظام و ملت نشان می‌دهند و دولتمردان کشور‌های دیگر به رغم توطئه‌های استکبار جهانی که می‌خواستند ایران را به حاشیه بکشانند و از گردونه روابط بین‌الملل خارج کنند، با تلاش این دولت، نظام ما توانسته همه کشور‌های دیگر را به خود جذب و ارتباط برقرار کند و به سوی یک جایگاه برتر در ارتباطات بین‌المللی برسانند.

در کنار پیشرفت‌های دیگری که در عرصه‌های مختلف وجود دارد، نخبگان باید این‌ها را باید برای جوانان و ملت ما روشن کنند. چون دشمنان، همواره در صدد این هستند که بگویند به رغم این انقلابی که رخ داده، ملت ما پیشرفتی نداشته و دچار «درجا» زدن شده است، در صورتی که این توطئه دشمنان است و نظام ما به رغم همه توطئه‌های دشمنان، مسیر پیشرفت را به صورت معجزآسایی برغم همه تحریم ها طی کرده است؛ باید روشن شود که دشمن، دشمن است.

جوانان ما باید این را به خوبی درک کنند و بدانند که دشمنان اصلی ما استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل است و ما باید در برابر آن‌ها وحدت و یکپارچگی را در جامعه تقویت کنیم که این، موجب امید می‌شود. وقتی ملت احساس کنند که همه با هم هستند، امید آفرینی بوجود می‌آید؛ بنابراین باید از نظر فکری تلاش کنند که تهاجمات را پاسخ دهند، فرهنگ غنی اسلامی را تبیین کنند و در عرصه انگیزشی با بیان دستاوردها و عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی امید را در دل‌ها تقویت کنند.

نظر خود را وارد کنید