خبرگان رهبری گلوگاه تعالی کشور است / گره خوردن آرمان‌های انقلاب با انتخاب خبرگان + فیلم

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با تاکید بر این که آرمان‌های انقلاب با انتخاب خبرگان رهبری گره خورده است، گفت: یکی از وظایف رهبری تعیین سیاست‌های کلی نظام است. بخشی از سیاست‌ها خودِ آرمان‌هاست و بخشی از آن تحقق بخش آرمان‌ها می‌باشد. خبرگان با انتخاب رهبری در واقع ضمانت اجرای آرمان‌های انقلاب را فراهم می‌کند.

0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت‌الله محمود رجبی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در مدرسه زمستانه شبهه ‌پژوهی «انقلاب امام و مردم» که از سوی مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه برگزار شد به بررسی نقش خبرگان در اعتلای آرمان‌‌های انقلاب پرداخت و گفت: آرمان‌های انقلاب همان آرمان‌های اسلام است و اگر بخواهیم آرمان‌های اسلام را در یک جمله خلاصه کنیم، «تحقق حیات طیبه» است. پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) آمده، خداوند کتاب آسمانی را به او عنایت کرده برای اینکه مردم پاسخ مثبت به پیامبر دهند تا پیامبر آن‌ها را احیا نماید.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: راه تحقق این احیا و حیات حقیقی، ایمان و عمل صالح است. در آیه ۹۷ سوره نحل خداوند فرموده است «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَی وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً»؛ آن حیات طیبه‌ای که پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌خواهد به بشریت ببخشد، نصیب کسانی می‌شود که عمل صالح انجام دهند در حالی که ایمان دارند.

آرمان‌های انقلاب همان آرمان‌های اسلام است

آیت‌الله رجبی با اشاره به اینکه آرمان‌های انقلاب که همان آرمان‌های اسلام است، خلاصه می‌شود در حیات طیبه، اظهار کرد: راهکار رسیدن به این حیات طیبه ایمان و عمل صالح بوده و تفاوت نظام جمهوری اسلامی و آرمان‌های آن با سایر نظام‌ها، مکتب‌ها، نهضت‌ها و جریان‌ها در همین است که بر پایه ایمان و عمل صالح شکل می‌گیرد و حیات طیبه را به ارمغان می‌آورد. حیات طیبه هم جامع همه آرمان‌هاست؛ هم آرمان‌هایی که مربوط به تعالی فرد است و هم آرمان‌هایی که مربوط به اعتلای جامعه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: استقلال خواهی، عزت طلبی، خودباوری، معنویت، عدالت خواهی و مبارزه با ظلم، دفاع از محرومین و مظلومین و تمام این آرمان‌هایی که برای آن‌ها انقلاب رخ داد و با رهبری امام(ره) این نظام مستقر شد، فقط در سایه ایمان و عمل صالح و جهت‌گیری به سوی حیات طیبه محقق شدنی است.

وی ادامه داد: نقشی که خبرگان رهبری می‌تواند در این زمینه داشته باشد، نقشی بسیار مهم و شاید مهم‌ترین نقش است. مهم‌ترین موقعیت و گلوگاه تعالی نظام ما، اعتلای ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های امام(ره) و مهم‌ترین موقعیتی که خدای نکرده اگر خبرگان رهبری درست شکل نگیرد یا درست به وظایف‌شان عمل نکنند، زمینه سقوط و نزول این آرمان‌ها فراهم می‌شود.

مجلس خبرگان یک ذخیره معنوی برای جمهوری اسلامی است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، مجلس خبرگان رهبری را صحنه دفاع از آرمان‌ها و اعتلای آن‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: این مجلس یک ذخیره معنوی برای جمهوری اسلامی است و با عملکرد درست خودش می‌تواند موجب استحکام، تقویت و تداوم آرمان‌ها و ارزش‌ها باشد و حتی در تبیین ارزش‌ها و دفاع و تثبیت آن‌ها نیز نقش دارد.

وی نقش آفرینی خبرگان رهبری را به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم دانست و بیان داشت: نقش مستقیم مجلس خبرگان رهبری به این است که در نظام جمهوری اسلامی تنها جایگاه و مجلسی که متشکل از مجتهدان می‌باشد، از روحانیونی که باید خودشان سمبل ارزش‌ها باشند، همین خبرگان رهبری است. شرط حضور در این مجلس هم اجتهاد، تخلق به اخلاق اسلامی و تقید به دیگر ارزش‌های اسلامی است.

آیت‌الله رجبی افزود: اگر این مجلس با آن ویژگی‌ها شکل بگیرد، خودش می‌تواند هم در اعتلای آرمان‌ها نقش آفرین باشد و هم به عنوان الگویی برای جامعه به سمت اعتلای آرمان‌ها قرار گیرد. تاکنون نیز وقتی تاریخ خبرگان رهبری را ملاحظه می‌کنیم می‌بینیم با جمع‌های دیگری که در همین نظام و با موازین همین نظام شکل گرفته‌اند، تفاوت‌های بسیاری داشته است.

وحدت و یکپارچگی مجلس خبرگان در جهت آرمان‌های انقلاب

وی در ادامه یادآور شد: در مقایسه بین مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری می‌بینیم آن وحدت، یکپارچگی و جهت‌گیری به سوی آرمان‌های انقلاب و اعتلای آن‌ها چگونه است. چقدر مسائل جناحی در مجلس خبرگان می‌توان پیدا کرد؟ این موضوع تقریباً صفر است. چقدر اغراض شخصی و دنباله‌روی منافع شخصی در این مجلس دیده می‌شود؟ این نکته مهمی است که مجلسی شکل بگیرد که اعضای آن هرکدام صاحب نظر، اهل فکر و اندیشه و در عین‌حال در جهت آرمان‌های انقلاب وحدت و یکپارچگی داشته باشند. این امر می‌تواند در تقویت و اعتلای آرمان‌ها اثرگذار باشد. اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند مجلس خبرگان یک ذخیره معنوی است، یک وجهش همین است.

اعضای خبرگان دارای نقش الگویی برای جامعه هستند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید دانست که در هر جمعی ممکن است چند نفری هم پیدا شود که ملتزم به لوازم آن جایگاه نباشند. هیچ جمعی پیدا نمی‌شود که همه افراد آن یکدل و یکسان در یک‌سو هستند، اما در عین‌حال حتی آن افراد معدود در خبرگان رهبری باز هم با افراد مشابه‌شان در جاهای دیگر متفاوتند. بنابراین اعضای خبرگان رهبری هم یک نقش الگویی دارند که می‌تواند جامعه را به سوی آرمان‌ها و اعتلای آن‌ها سوق دهد و هم هرکدام از آن‌ها می‌توانند در جامعه و منطقه انتخابی خودشان به عنوان کسی که توان دارد مردم را نسبت به آرمان‌ها و ارزش‌ها و اعتلای آن‌ها هوشیار کند، به ایفای نقش می‌پردازند. این نقش مستقیم خبرگان رهبری است که هم تبیین آن‌ها و هم رفتار و منش آن‌ها می‌تواند در این جهت کمک کننده باشد و ارزش‌ها را در جامعه اعتلا بخشد.

وی با اشاره به نقش غیرمستقیم خبرگان رهبری ادامه داد: نقش غیرمستقیم خبرگان رهبری نقشی بی‌بدیل در نظام جمهوری اسلامی است. یعنی اگر بخواهیم تمام مرافق و جایگاه‌های نظام را در نظر بگیریم و این جایگاه را با آن‌ها مقایسه کنیم، این جایگاه بر همه آن‌ها می چربد و از اثرگذاری و برتری بیشتری برخوردار است.

نقش بسیار مهم خبرگان در تحقق آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی

آیت‌الله رجبی گفت: نقش اصلی خبرگان رهبری تعیین رهبر، مراقبت و نظارت بر ویژگی‌ها، صفات و رفتار رهبر و احیاناً عزل رهبری است. اگر ما به جایگاه رهبری در نظام جمهوری اسلامی توجه کنیم آن وقت می‌فهمیم که خبرگان با تعیین رهبر، نظارت و مراقبت و با عزلی اگر احیاناً پیش بیاید، چقدر در تحقق آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی نقش آفرین هستند. ما سازوکار دیگری در این زمینه نداریم، فقط حضرت امام(ره) بود که با آن مقبولیت آمدند، ولی طبق قانون اساسی دیگر سازوکار تعیین رهبر همین خبرگان است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه خود رهبری نیز دارای نقش الگویی است، خاطرنشان کرد: شخص رهبری با نقش الگویی که دارد در اعتلای ارزش‌ها بسیار نقش‌آفرین است و خبرگان با انتخاب رهبری که دارای این ویژگی‌هاست می‌توانند نقش بسیار اساسی در اعتلای آرمان‌ها داشته باشند.

الگوگیری مردم از رهبر جامعه

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: رهبری در نظام جمهوری اسلامی دارای دو نوع نقش الگویی است. یکی از گروه‌های مرجع که در هر نظامی رهبری آن نظام جزء گروه‌های مرجع محسوب می‌شود، بدون شک کسی که سکان یک نظام را به دست می‌گیرد و در همه امور آن نظام نقش‌آفرین است می‌تواند در اعتلای ارزش‌ها و یا سقوط ارزش‌ها الگو باشد. اگر آن فرد کسی باشد که خودش متصف به این آرمان‌ها و ارزش‌ها و تجلی‌گاه آن‌ها محسوب شود، مردمی که او را در جایگاه رهبری یا رأس مملکت می‌بینند، طبعاً متناسب با او زندگی خود را شکل می‌دهند. این کار هم به صورت ناخودآگاه و هم آگاهانه صورت می‌گیرد.

وی با برشمردن یکی دیگر از ویژگی‌های رهبری در نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: ما علاوه بر گروه مرجع بودن رهبر جامعه اسلامی، معتقد به ولایت‌فقیه به معنای نائب امام زمان(صلوات الله علیه) هستیم. یعنی ما در تمام شئون موظف هستیم همنوا، همسو و همراه او حرکت کنیم. این همراهی هم اعتقادی، هم عملی و هم به لحاظ انگیزه‌ای و عاطفی می‌باشد.

آیت‌الله رجبی بیان داشت: اگر جامعه‌ای رهبری را با این نگاه ببیند چقدر زندگی‌اش متناسب با آرمان‌ها و اعتلای آن‌ها شکل می‌گیرد؟ این امر هم در بعد اعتقادی، هم در بعد عاطفی و انگیزشی و هم در بعد رفتاری و منش تحقق می‌یابد. در حال حاضر نقش الگویی رهبر انقلاب در تخلق جامعه ما در کل و آحاد جامعه در راستای آرمان‌ها چقدر پررنگ است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: مجلس خبرگان رهبری می‌تواند با انتخاب رهبری که می‌تواند الگو و تجسم ارزش‌ها و آرمان‌ها باشد، بیشترین نقش را در اعتلای ارزش‌ها و آرمان‌ها ایفا کند.

خبرگان با انتخاب رهبری ضمانت اجرای آرمان‌های انقلاب را فراهم می‌کند

وی با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی وظایفی اعتلابخش، تحقق بخش و صیانت‌کننده از ارزش‌ها و آرمان‌ها بر عهده رهبری است، گفت: یکی از این وظایف تعیین سیاست‌های کلی نظام است. بخشی از سیاست‌ها خودِ آرمان‌هاست و بخشی از آن تحقق بخش آرمان‌ها می‌باشد. خبرگان با انتخاب رهبری در واقع ضمانت اجرای آرمان‌های انقلاب را فراهم می‌کند. بنابراین آرمان‌های انقلاب با انتخاب خبرگان رهبری گره خورده است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، تمام ارزش‌هایی را که در نظام اسلامی می‌خواهد تحقق پیدا کند را وابسته به عملکرد خبرگان رهبری دانست و بیان داشت: یکی از دیگر اموری که در وظایف رهبری نظام آمده این است که نیروهای مختلف اثرگذار در جهت حرکت جامعه را ایشان نصب کنند. این انتصابات چه در بعد فرهنگی، چه در بعد نظامی که صیانت‌کننده از نظام و ارزش‌هاست و چه در ابعاد دیگر وجود دارد. این یک نقش اجرایی مهم رهبری است که می‌بایست ارکان مهمی که نقش اساسی در تحقق آرمان‌ها و اعتلای آن‌ها دارند را رهبری تعیین نماید.

آیت‌الله رجبی در پرداخت به برخی از مصادیق انتخاب رهبری تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه که باید حافظ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب باشد یا ریاست سازمان صدا و سیما که به تعبیر امام خمینی(ره) هم‌چون دانشگاهی است که باید جامعه را در جهت اعتلای ارزش‌ها جهت ببخشد، منصوب رهبری است. به لحاظ نصب شخصیت‌های اثرگذار در تحقق آرمان‌ها و تقویت آن‌ها هم رهبری است که این نقش را بر عهده دارد و خبرگان با ایفای نقش غیرمستقیم می‌بایست جهت دهی نظام به سوی اعتلای ارزش‌ها رقم بزنند.

وی ادامه داد: از دیگر نقش آفرینی‌های مهم رهبری غیر از آنچه در قانون اساسی آمده، نقش فکری و هدایت‌گری است. برخی از وظایف رهبری در قانون اساسی نیز دربرگیرنده این نقش هست، اما با توجه به ویژگی‌هایی که در قانون اساسی برای رهبری تعیین شده است ما ویژگی‌‌هایی را برای رهبری قائل هستیم که این ویژگی‌ها در اعتلای ارزش‌ها بسیار اثرگذار است.

ویژگی‌‌های رهبری نظام اسلامی

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: رهبری نظام جمهوری اسلامی کسی است که باید در سطح اجتهاد مطلق آگاه به آرمان‌ها، ارزش‌ها و موازین دینی بوده، به آن‌ها اعتقاد داشته و مدافع آن‌‌ها باشد. اگر چنین کسی نقش مهم رهبری را بر عهده گیرد بدون شک بالاترین ضمانت اجرایی برای تحقق آرمان‌های دینی است. پیامبر گرامی اسلام، ائمه معصومین کسانی بودند که می‌توانستند همه نیروهای وفادار را بسیج نموده و همه نیروهای بالقوه را بالفعل کنند. رهبری هم با آن اختیارات و جایگاه دینی خودش می‌تواند در جهت دهی فکری، فرهنگی و اقناع جامعه و بسیج نیروها در این عرصه نقش‌آفرینی کند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با تأکید بر اینکه خداوند متعال به پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید «هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِینَ»، افزود: یکی از ویژگی‌‌های رهبری هم این است که باید بتواند با بسیج مؤمنین و تبدیل نیروهای بالقوه به نیروهای بالفعل بیشترین نقش‌آفرینی در جهت اعتلای آرمان‌های اسلامی را داشته باشد. این نقش‌آفرینی نیز معلول و برخاسته از نقش خبرگان رهبری است. پس خبرگان با واسطه در اعتلای آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی دخیل هستند.

آیت‌الله رجبی خاطرنشان کرد: در ویژگی‌های رهبری بخش زیادی از آرمان‌ها را به عنوان شرط صلاحیت رهبری داریم. ویژگی‌هایی هم‌چون عدالت، تقوا، شناخت خط قرمزهای آرمان‌های انقلاب اسلامی و راه‌های حفظ آن‌ها و شناخت سازوکارهای اعتلای ارزش‌های انقلاب اسلامی از جمله ویژگی‌هایی است که برای رهبری مد نظر قرار می‌گیرد. کانال تشخیص همه این ویژگی‌ها خبرگان رهبری است. پس راه تحقق اعتلای ارزش‌های اسلامی انتخاب مجلس خبرگان مطلوب می‌باشد تا رهبری شایسته را در رأس نظام اسلامی قرار دهد.

تشکیل خبرگان قوی مرهون درک ما از جایگاه این مجلس است

وی ادامه داد: جامعه ما باید عظمت جایگاه خبرگان را درک کند و همه اقشار آن متناسب با جایگاه خودشان، توانمندی خودشان و ظرفیت خودشان برای شکل‌گیری خبرگانی که دارای چنین صلاحیتی باشند، تلاش کنند. فرد هرقدر خودش از جایگاه برتر علمی و اخلاقی برخوردار باشد، به طور طبیعی در ایفای نقش خودش می‌تواند اثرگذارتر عمل کند و این مرهون آن است که عظمت این جایگاه را درک کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان تصریح کرد: وظیفه همه ماست که در جهت چنین مجلس خبرگانی نقش اساسی ایفا کنیم. اگر کوتاهی کنیم خداوند با هیچ‌کسی وعده خویشاوندی ندارد و معیار تلاش و کوشش انسان‌هاست. مقام معظم رهبری فرمودند دشمنان ما از اینکه یک عمامه به سر در رأس حکومت باشد، نگران نیستند، اما عمامه به سری که همسوی با آن‌ها باشد. یعنی آن ارزش‌ها و آرمان‌ها برایش مهم نباشد. چگونه می‌شود از چنین چیزی پیشگیری کرد؟ باز هم کانال آن مجلس خبرگان رهبری است. هیچ بدیل و عنصر دیگری که چنین نقش‌آفرینی داشته باشد در نظام جمهوری اسلامی نداریم.

نظر خود را وارد کنید