مسئولان زمینه مشارکت مردم در امور اقتصادی و تحقق شعار سال را فراهم کنند

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به نقش مردم و وظیف مسئولان در تحقق شعار سال و رونق تولید در کشور بر لزوم همدلی مسئولان و مردم در تحقق شعار سال و رونق اقتصادی تاکید کرد.

0

آیت‌الله محمود رجبی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، با اشاره به وظیفه مسئولان و مردم در تحقق شعار سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: باید مسئولان کشور زمینه‌های لازم برای مشارکت مردم در امور اقتصادی و تحقق شعار سال مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی را فراهم کنند.

وی با بیان نقش موثر مجلس شورای اسلامی در تحقق شعار سال افزود: مجلس شورای اسلامی می‌تواند در این زمینه نقش بسزایی داشته باشد و با تصویب قوانین لازم در راستای روان‌سازی قوانین و مصوبات، گامی موثر در مردمی سازی اقتصاد داشته باشد و همه نمایندگان مجلس وظیفه دارند به‌عنوان یک امر مهم و جدی، مسئله اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهند تا گره‌های موجود در این زمینه باز شده و هدف مورد نظر محقق شود.

وظیفه قوه مجریه در تحقق شعار سال

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به همیاری و وظیفه قوه مجریه در تحقق شعار سال بیان داشت: قوه مجریه باید در زمینه اقتصادی، تصدی‌گری خود نسبت به این امور را کاهش داده و درحد توان خود، برای واگذاری عرصه‌های فعالیت به مردم و نظارت و پیشتیبانی از ورود مردم در این راستا، زمینه را برای حضور و مشارکت گسترده مردم در مسائل اقتصادی فراهم کند.

وی افزود: باید در صورت نیاز، امکانات دولتی در اختیار مردم قرار گیرد و قوه مجریه فرایندها و روندها را سهل کرده و سبب جدی شدن مشارکت مردم در امور اقتصادی و تولیدی شود؛ البته نظارت، وظیفه دولت است و باید نظارت‌های لازم در این زمینه انجام شود؛ چراکه نظارت، وظیفه قوه مجریه بوده و آنچه مهم می‌باشد، عزم راسخ دولت در این زمینه است.

آیت‌الله رجبی با بیان این که باید طرح‌های لازم در این زمینه از سوی وزرای دولت به رئیس جمهور، داده شود بیان داشت: این کار امری لازم است تا رئیس جمهور بتواند در زمان مشخص، ارزیابی داشته و اطلاع کافی از میزان موفقیت و عدم موفقیت وزرا داشته باشد.

وی افزود: باید این مسئله به یک رویه در دولت تبدیل شده و هر سال که رهبر معظم انقلاب اسلامی نام‌گذاری سال می‌کنند، مسئولان بدانند که مطالبه خواهند شد و بررسی و محاسبه‌ای در میان است تا ان‌شاءالله هیچ نوع کوتاهی در این زمینه را شاهد نباشیم و مسئولان بدانند که در صورت کوتاهی با آنان برخورد لازم انجام خواهد شد.

وظیفه قوه قضاییه در تحقق شعار

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به همیاری و وظیفه قوه قضاییه در تحقق شعار سال اظهار داشت: قوه قضایه نیز می‌تواند در عرصه‌های مختلف، پشتیبانی حقوقی خود را داشته باشد؛ چنانکه در گذشته شاهد بودیم که بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل برخی از مشکلات حقوقی، تعطیل بودند و با اقدام قوه قضاییه به مرحله تولید بازگشتند.

وی افزود: باید قوه قضاییه با رصد کسانی که با سوءاستفاده از قانون و با صورت‌سازی و ظاهرسازی، موانعی را پیش پای تولید و مشارکت مردم در این زمینه ایجاد می‌کنند، برخورد کند تا مشکلات موجود در این زمینه‌ها برطرف شود؛ همچنین پشتیبانی از کارآفرینان، موجب اطمینان آنان شده و با اطمینان خاطر سرمایه‌گذاری کنند از این رو باید قوه قضاییه گام‌های موثری در راستای تولید و رونق اقتصاد بردارد.

آیت الله رجبی با اشاره به همیاری و نقش آفرینی مردم در تحقق شعار سال خاطرنشان کرد: حل مشکلات نظام اسلامی، سفارش دین برای نقش آفرینی مردم در این زمینه است و باید کسانی که می‌توانند در این زمینه، ورود کرده و فعالیت داشته باشند، وارد مسائل اقتصادی و تولید شوند تا در عمل به مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی گامی موثر برداشته شود و نیز به عنوان وظیفه شرعی از مسئولان بخواهند در این زمینه تلاش و کوشش کنند.

وی افزود: مشارکت مردم در مسائل اقتصادی و حل مشکلات موجود دراین زمینه، علاوه بر این که وظیفه شرعی است، وظیفه ملی و انقلابی نیز می‌باشد و اگر کسی عرق ملی داشته و دل آن برای نظام اسلامی و مردم می‌سوزد، باید وارد این عرصه شده و با کمک‌های مختلف، در این زمینه نقش آفرین باشد.

لزوم همدلی مسئولان و مردم در تحقق شعار سال و رونق اقتصادی

ورود به عرصه اقتصادی، میدان آزمایش کسانی است که ادعای دلسوزی مردم را دارند

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تاکید کرد: ورود به عرصه اقتصادی، میدان آزمایش کسانی است که ادعای دلسوزی مردم داشته و نگران معیشت و حل معضلات مردم هستند؛ این که کسی فقط انتقاد کرده و به سیاه نمایی بپردازد، راه درست، انتخاب این مسیر نیست؛ بلکه باید وارد عرصه اقتصاد شده و با ارائه راهکارهای مختلف، کمک کار مسئولان و فعالان اقتصادی باشد؛ نه این که با ایراد سخنانی، امید مردم را نشانه رفته و به ایمان آنان ضربه زند؛ چراکه این نوع مواجهه، نوعی مقابله با تحقق شعار سال است.

آیت‌الله رجبی در پایان ابراز کرد: باید همه مسئولان و مردم پای کار اقتصاد آمده و با هم‌فکری و همدلی مجموعه نیروهای نظام و مردم، قدم‌های خوبی در زمینه رونق اقتصادی و تحقق شعار سال بردارند تا برکات آن شامل عموم مردم و جامعه شود.

نظر خود را وارد کنید